اوگاندا در یک نگاه

اوگاندا در یک نگاه

 


اوگاندا (Uganda) به صورت رسمی جمهوری اوگاندا، کشوری است در حاشیه دریاچه ویکتوریا واقع در شرق میانه آفریقا. همسایه‌های آن عبارتند از سودان جنوبی، کنگو، رواندا، بروندی، تانزانیا، کنیا. پایتخت آن کامپالا است. اوگاندا در ۱۸۹۴ به عنوان کشوری تحت‌الحمایه بریتانیا و در ابتدا به صورت یک پادشاهی مقتدر تشکیل گردید. اوگاندادر سال ۱۹۶۲ استقلال خود را از بریتانیای کبیر به دست آورد و به عنوان یک جمهوری اعلام موجودیت کرد .

اوگاندا دارای آب و هوای گرم با میانگین دمای ۲۴-۲۱ درجه سانتی گراد، و میزان بارش سالانه ۱۵۰-۷۵ سانتی متر می‌باشد.

اطلاعات کلی و مشخصات آماری کشور اوگاندا :

نام رسمی جمهوری اوگاندا (The Republic of Uganda)

عضو سازمان ملل متحد، اتحادیه کشورهای همسود (مشترک المنافع)، سازمان وحدت آفریقا

مساحت: ۲۴۱۱۳۹کیلومتر مربع

مختصات جغرافیایی: ۱ درجه شمالی و ۳۲ درجه شرقی

جمعیت: ۱۶۵۸۳۰۰۰ نفر – بر اساس تخمین ژوئیه ۲۰۰۲

پایتخت: کامپالا

شهرهای عمده: جینیجا، امبالی، ماساکا، انتبه

زبانهای رسمی: انگلیسی و سواحلی و زبانهای محلی از جمله لوگاندا

امید طول عمر: ۵۱ سال

واحد پول: شیلینگ اوگاندا

دین و مذاهب: مسیحیت 84 % اسلام 12% دیگر ادیان ( یا بدون دین ) 4 %- کاتولیک رومی (45%)، کلیساهای مختلف پروتستان (17%)، آنیمیست (32%)

جغرافیا :

این کشور که دارای یک فلات مرکزی کم ارتفاع با پوشش گیاهی ساوان می‌باشد. در اطراف دریاچه ویکتوریا، استعداد خاک برای کشاورزی بیش از سایر نقاط است. همچنین این دریاچه از نظر ماهیگیری نیز اهمیت به سزایی دارد. در غرب این کشور رشته کوهی با حد اکثر ارتفاع ۵۱۱۸ متر وجود دارد. اوگاندا دارای آب و هوای معتدل با میانگین دمای ۲۴-۲۱ درجه سانتی گراد، و میزان بارش سالانه ۱۵۰-۷۵ سانتی متر می‌باشد. رودهای مهم جاری در این کشور نیل و سملیکی است

فرهنگ :

مردم اوگاندا از قبایل مختلفی تشکیل شده‌اند و ۱۲ پادشاه رهبری قبایل را برعهده دارد. قدرتمندترین شاه بوگاندای مستقر در کامپالا است هریک از قبایل آداب و رسوم خاصی دارند. اسلام در سالهای ۱۸۰۰ توسط بلوچهای ایرانی و عمانی وارد دربار کاباکا شد مسیحیت نیز در سالهای ۱۸۵۶ به دربار ارایه گردید. قوم کراموجونگ یا برهنه‌گرایان که همسایه قوم ماساها و تورکانه‌ها در مرز کنیا هستند از دیدنی‌ترین اقوام اوگاندا هستند.

تاریخ :

اوگاندا در ۱۸۹۴ به عنوان کشوری تحت الحمایه بریتانیا و در ابتدا به صورت یک پادشاهی مقتدر تشکیل گردید. اوگاندادر سال ۱۹۶۲ استقلال خود را از بریتانیای کبیر به دست آورد و به عنوان یک جمهوری اعلام موجودیت کرد.تحت الحمایه بریتانیای اوگاندا - که در 1894 تشکیل گردید – پیرامون پادشاهی مقتدر و افریقای بوگاندا ساخته شد. وضعیت ممتاز این پادشاهی عامل مؤثری در فقدان اتحادی بوده که از زمان استقلال گریبانگیز این کشور بوده است. دکتر میلتون اوبوته، شخصی که پادشتهی بوگاندا را در 1966 سرکوب کرد، طی کودتای به رهبری ژنرال عیدی امین در 1971 سرنگون شد. هنگامی که حقوق بشر و آزادیهای سیاسی محدود گردید و مخالفت رژیم به قتل رسیدند و جامعه آسیایی از کشور اخراج شد.

حکومت و سیاست :

نظام سیاسی اوگاندا جمهوری است و دارای پارلمان قانونگذاری است. موسوینی فرمانده ارتش مقاومت ملی، که در ۱۹۸۶ قدرت را در دست گرفت، رئیس جمهور است. او نخست وزیر و دیگر وزیران را انتصاب می کند. فرمانده ارتش مقاومت ملی – که در 1986 قدرت را در دست گرفت – رئیس جمهور است. او نخست وزیر و دیگر وزیران را انتصاب می کند. شورای مقاومت ملی با 278 عضو نقش مشورتی دارد و متشکل است از 210 عضو که به طور غیر مستقیم انتخاب شده اند و 68 عض منتصب از سوی رئیس جمهور. فعالیت سیاسی به حالت تعلیق درآمده است. شورای مقاومت ملی با ۲۷۸ عضو نقش مشورتی دارد و متشکل است از ۲۱۰ عضو که به طور غیر مستقیم انتخاب شده اند و ۶۸ عضو منتصب از سوی رئیس جمهور است.

اقتصاد:

اوگاندا دارای منابع طبیعی ثابت، شامل خاک حاصلخیز، بارش باران دائمی، معادن غنی و قابل ملاحظه مس و کبالت است. اوگاندا دارای منابع بسیار بزرگ بکر و دست نخورده نفت خام و گاز است. مهم‌ترین محصولات صادراتی اوگاندا، قهوه - چای و پرورش آب زی است. کشاورزی بیش از سه چهارم نیروی کار را در بر دارد. قهوه معمولا 90% صادرات اوگاندار را تشکیل می دهد. کشتهای معیشتی شامل بار هنگ و مانیوک و سیب زمینی شیرین است.

 

تقویم
اطلاع رسانی
سایتهای مرتبط

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی