اخبار > به مناسبت هفته وحدت کاشت نهال وحدت در اوگاندا


  چاپ        ارسال به دوست

به مناسبت هفته وحدت کاشت نهال وحدت در اوگاندا

 

 

   شنبه بیست و ششم آبان ماه برابر با نهم ربیع الاول در آستانه میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت  علما ، ائمه جمعه و جماعات، شخصیت های  مناطق اهل سنت  نابوزی ، بوتامبالا ، گومبا واقع در ام پیجی مناطق غربی اوگاندا ( بوگاندا ) با همکاری و مشارکت فعال رایزنی فرهنگی کشورمان در کامپالا به منظور تقویت ، تحکیم و حفظ وحدت بین مسلمانان این کشور  با برگزاری گردهمائی در یک اقدامی بی سابقه و وحدت آفرین بیش از پانصد و هفتاد نهال وحدت اسلامی کاشتند.

 

 

 

     در این گردهمائی جمعی از خبرنگاران رادیو و تلویزیون ،  مدیران  ادارات دولتی و اعضای سازمان های فرهنگی نیر  حضور و با نماینده فرهنگی کشورمان در خصوص اهمیت وحدت و کاشت نهال وحدت مصاحبه و پخش نمودند.

   بعداز پایان سخنرانی وحدت بخش قزلسفلی با پیشنهاد بزرگان حاضر در همایش اولین نهال وحدت اسلامی را رایزن فرهنگی به اتفاق جمعی از علماء و ائمه جمعه و جماعت اهل سنت کاشت و آن را آبیاری نمود. این اقدام فرهنگی وحدتی با تکبیر و تهلیل از سوی حاضران مورد حمایت قرار می گرفت.

  رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا هنگام کاشت نهال وحدت اسلامی گفت : " به نمایندگی از طرف رهبر معظم ، دولت ، ملت و سفارت جمهوری اسلامی ایران میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) و هفته وحدت را تبریک عرض نموده و به منظور تقویت و تحکیم ، حفظ و حراست وحدت و برادری بین مسلمانان شیعه و سنی دو کشور تحت پرچم  لا اله الا الله و محمد رسول الله ، این نهال را کاشته و آبیاری می نمایم " .  

 

 

 

 

 

 

    علما و ائمه جمعه و جماعات اهل سنت حاضر در همایش نیز ضمن تحسین این اقدام وحدت بخش و حرکت فرهنگی وحدتی به همراه رایزن فرهنگی بیش از پانصد و هفتاد نهال وحدت اسلامی را کاشته و آبیاری کردند.  

    رایزن فرهنگی وی  در بخشی از سخنان خود با تاکید بر اهمیت وحدت بین مسلمانان گفت از اولین اقدامات امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی این بود که از دوازده تا هفده ربیع الاول را به عنوان یک راهبرد بنیادین برای اقتدار امت اسلامی هفته وحدت اعلام نمودند .

    وی در ادامه سخنان خود گفت استراتژی وحدت بخش انقلاب اسلامی ایران همچنان از سوی امام خامنه ای ( دام ظله العالی ) رهبری معظم جمهوری اسلامی ، دولت و ملت ایران ادامه داشته و تلاش های فراوانی برای تحقق این آرمان حیاتی اسلامی صورت گرفته است .

رايزن فرهنگی  در بخشی از سخنان خود گفت امام خمينی(ره) نه تنها  بزرگترين منادی وحدت اسلامی بودند بلکه اعتقاد داشتند که ايجاد خلل در وحدت مسلمانان گناه كبيره و جرمی بزرگ وگناهی نابخشودنی است.  

 

 

 

    وی با قرائت آیه " واعتصموا بحبل الله جمیعا و لا تفرقوا " با بیان اینکه ایجاد تفرقه کار شیطان است گفت دستور خداوند متعال است که همه مسلمانان باید به ریسمان الهی چنگ زده و متفرق نشوند .

   قزلسفلی در ادامه سخنان خود گفت حضرت محمد(ص) یک هزار و چهارصد و چهل سال پیش " نهال وحدت آفرین اسلام " را کاشت و در طول تاریخ اسلام برای حفظ و حراست آن نهال که اکنون به درخت تنومند و قوی تبدیل شده است  هزاران هزار نفر با اهدا خون خود آن درخت را آبیاری نموده و به نسل های بعدی تحویل داده اند .

   شیخ عبد الرزاق  از ائمه جمعه و جماعات منطقه ضمن ایراد سخنانی با بیان اینکه وحدت بین مسلمین از ضروري‌ترين نیازهای  جهان اسلام می باشد گفت تحقق این امر حیاتی در گرو  درک صحیح قرآن مجید ، تاسي به سيره رسول گرامی اسلام  و بصیرت مي‌باشد.

 

 

 

 

 

  وی با بیان اینکه کاشت نهال برای وحدت اسلامی یک حرکت مثبت سازنده و صدقه جاریه محسوب شده ما باید  اثرات  آن را  حفظ و حراست نماییم .  

     دکتر آدم استاد دانشگاه در بخشی از سخنان خود ضمن تحسین سیاست های وحدت آفریین جمهوری اسلامی ایران گفت جهت نیل به وعده های قرآن مجید و پیامبر اکرم (ص) باید همه با هم بدون تعصبات متحد شویم.

 

وی در ادامه سخنان خود گفت علمای اهل سنت سیاست های تفرقه انگیز دشمنان را درک کرده و همواره در کنار علمای شیعه بوده و با حفظ بیداری و هوشیاری خود از آرمان های دین مبین اسلام دفاع می کنند .  

 

 قرائت سوره هائی از کلام الله مجید توسط خانم خدیجه دانش آموز حافظ قرآن کریم ، اقامه نماز جماعت ، مولود خوانی ، تشویق فعالان اسلامی تقریبی ، اهداء دو جلد کلام الله مجید با ترجمه انگلیسی ، بیست جلد کتاب و یک تخته فرش ماشینی ایرانی دوازده متری به مسجد نور در انبوزی و ... بخشی از گردهمائی فوق الذکربود.

 


١٧:٣٢ - سه شنبه ٦ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٨٦١٤    /    تعداد نمایش : ٥٥تقویم
اطلاع رسانی
سایتهای مرتبط

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی