اخبار > جمهوری اسلامی ایران از حمایت صریح ما برخوردار است


  چاپ        ارسال به دوست

جمهوری اسلامی ایران از حمایت صریح ما برخوردار است

 

 

 

 

 

کاکونگولا  -  Prince Kassim Nakibinge Kakungulu -   ولیعهد سنتی ، مسلمان و با اقتدار این کشور در محل اقامتگاه ایشان واقع در منطقه کیبولی کامپالا دیدار و راجع به گسترش و توسعه همکاری های مشترک فرهنگی همه جانبه گفتگو به عمل آورد . 

 

در ملاقات با رایزن فرهنگی 

ولیعهد سنتی و با اقتدار اوگاندا: 

جمهوری اسلامی ایران از حمایت صریح ما برخوردار است

 

     محمدرضا قزلسفلی رایزن فرهنگی جدید کشورمان در اوگاندا به منظور آشنائی با شخصیت های دینی ، فرهنگی ، علمی و اجتماعی با نفوذ  و موثر اوگاندا  در ادامه ملاقات های ابتدای ماموریت خود  با آقای الحاجی قاسم ناکی بینگه کاکونگولا  -  Prince Kassim Nakibinge Kakungulu -   ولیعهد سنتی ، مسلمان و با اقتدار این کشور در محل اقامتگاه ایشان واقع در منطقه کیبولی کامپالا دیدار و راجع به گسترش و توسعه همکاری های مشترک فرهنگی همه جانبه گفتگو به عمل آورد . 

      ایشان یک شخصیت مسلمان ، با نفوذ ، خیر  از خاندان سلطنتی بوده و  در حفظ و تقویت جایگاه و موقعیت مسلمانان اوگاندا نقش حیاتی داشته است.  اهدا زمین برای ساخت مساجد و مدارس اسلامی ، ساخت مراکز  حمایت از ایتام و مساکین ، حمایت از جوامع مسلمانان ، حضور مستمر  در مناسبت های دینی و نمازهای جمعه و جماعات ، حمایت از کشورهای اسلامی بویژه جمهوری اسلامی ایران و ... از جمله فعالیت های ایشان بوده است. 

     ولیعهد سنتی اوگاندا که از حامیان دولت این کشور  بوده و دارای مسجد بزرگی در کامپالا می باشد در دیدار با رایزن فرهنگی  به برخی از فعالیت های آتی تشکیلات تحت مدیریت خود  از جمله  برگزاری  سه کارگاه آموزشی – فرهنگی در حمایت از " حقوق خانواده و کودک در اسلام "  و  " آموزش تعالیم اسلام به کارمندان غیر مسلمان دادگاه های امور ازدواج و طلاق " و " شیوه های اسلامی جلوگیری از رواج طلاق "  اشاره و تقاضا نمود تا رایزنی فرهنگی در این خصوص همکاری نماید .

   ایشان در بخشی از سخنان خود گفت از اینکه با رایزن فرهنگی جدید جمهوری اسلامی ایران در مکان سنتی و تاریخی کیبولی دیدار می نمایم ، خوشحال و احساس می کنم که در لحظاتی پربار و مفید قرار گرفته ام . 

    قزلسفلی در پاسخ  به تقاضاهای ولیعهد سنتی و با نفوذ اوگاندا ضمن استقبال از  برنامه های فرهنگی و دینی  ایشان گفت در ایام هفته بزرگداشت مقام و منزلت زن که سالروز میلاد حضرت فاطمه (س) می باشد نمایندگی فرهنگی در راستای ادامه همکاری های دینی و فرهنگی مشترک ، در حد توان خود از اجرای برنامه پیشنهادی مذکور حمایت همه جانبه خواهد نمود .

   وی در بخشی از سخنان خود دکتر پرینس قاسم ناکی بینگه کاکونگولا  را بخاطر اینکه با تلاش های بی وقفه خود موجب عزت و عظمت جامعه مسلمانان اوگاندا می شود ستود و تاکید نمود که همکاری های بین رایزنی فرهنگی و موسسات فرهنگی و دینی تحت پوشش ایشان گسترش خواهد یافت . 

   قزلسفلی در ادامه سخنان خود گفت نمایندگی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا همچنان خود را به انجام فعالیت های فرهنگی با محوریت وحدت بین مسلمانان ، همکاری علمی و دانشگاهی ، اجرای برنامه های فرهنگی مفید برای دو کشور ، تبادل تجربیات فرهنگی سازنده برای دو ملت و ...در قالب قرار داد فرهنگی امضاء شده ،  متعهد می داند.  

   دکتر قاسم ناکی بینگه کاکونگولا که همواره از حامیان فعالیت های رایزنی فرهنگی بوده است در بخشی از سخنان خود از فعالیت های آموزشی ، فرهنگی ، درمانی و  اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا تقدیر و تشکر به عمل آورد.   

  ولیعهد سنتی اوگاندا در ادامه سخنان خود گفت : " من کاملا از تحریم های تحمیلی علیه جمهوری اسلامی ایران اطلاع داشته و آن را ظالمانه می دانم . لذا خبردارم که شما مشکلات فراوانی در پیش رو دارید . اما  ما از صمیم قلب دعا    می کنیم که خداوند متعال دولت و ملت ایران را در پیروز شدن  بر مشکلات یاری نماید . من مطمئن هستم که با  کمک خداوند متعال ، مقاومت و تلاش های ملت ایران با همکاری دوستان ، توطئه های آمریکا را خنثی خواهد نمود . من به شما اطمینان می دهم که از حمایت ها  و همکاری های  علنی و صریح ما برخوردار هستید " . 

   در پایان ملاقات رایزن فرهنگی یک جلد کلام الله مجید با ترجمه انگلیسی و اقلام فرهنگی و هنری به ولیعهد مسلمان و با اقتدار کامپالا اهدا نمود.   

    لازم به توضیح است که پادشاه قبیله بزرگ بوگاندا چندین فرزند به عنوان ولیعهد دارد. در بین آن ها آقای قاسم ناکی بینگه کاکونگولا  ، مسلمان می باشد . ایشان ضمن برخورداری از مزایای ولیعهدی به خاطر مقرارات قبیله بوگاندا بعد از فوت پدر نمی تواند به درجه پادشاهی برسد . 

 


١٨:٤٩ - شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٧٩٨٧    /    تعداد نمایش : ٧٣تقویم
اطلاع رسانی
سایتهای مرتبط

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی