اخبار > مسابقات قرآنی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی اوگاندا برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

حمایت رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران از مسابقات قرآنی دانشجویان رشته های پزشکی

مسابقات قرآنی بین دانشگاه‌های علوم پزشکی اوگاندا برگزار شد

این مسابقات در 4 رشته حفظ و تلاوت قرآن کریم و همچنين تفسیر و اسلام‌شناسی در طی دو روز در دانشگاه علوم پزشکی مولاگو، برگزار شد.

دانشگاه علوم پزشکی مولاگو بخشی از دانشگاه ماکرره و بزرگ‌ترین مرکز آموزش پزشکی اوگانداست که در شهر مرکز شهر کامپالا قرار دارد. انجمن اسلامی این دانشگاه هر ساله مسابقات قرآنی را بین دانشجویان پزشکی از سراسر اوگاندا در محل این دانشگاه برگزار می‌کند. امسال که ششمین سال برگزاری این مسابقات است، با حمایت رایزنی فرهنگی ايران برگزار شد.

بنا بر اعلام اين گزارش، 33 مرکز آموزش پزشکی در اوگاندا برای شرکت در اين مسابقات ثبت‌نام و نمایندگان خود را معرفی کرده بودند. مسابقات با حضور بیش از 300 نفر از دانشجویان دانشگاه های مختلف برگزار و طی آن 23 نفر از برگزیدگان دانشگاه‌های مختلف در رشته‌های حفظ، تلاوت، تفسیر و اسلام‌شناسی، در فضای باز دانشگاه و بیمارستان مولاگو با یکدیگر به رقابت پرداختند.

همچنين در روز اول برگزاری مسابقات، علاوه بر جلسات توجیهی و دسته‌بندی گروه‌های مختلف، کلاس‌های آموزشی شامل خانواده در قرآن، اسلام‌شناسی عمومی و اخلاق اسلامی، برگزار شد.

در روز دوم که روز اصلي برگزاری مسابقات بود، در فواصل برنامه‌ها، اساتید به ارايه مباحثی همچون، طب در قرآن، شیوه هدایت و تبلیغ در قرآن و نیز مباحثی پیرامون وحدت جهان اسلامی، پرداختند.

علی بختیاری، رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا که به عنوان ميهمان ویژه در آیین اختتامیه مسابقات حضور پیدا کرده بود، در سخنرانی خود درد اين آيين، از برگزار‌کنندگان مسابقات قدردانی کرد و خدمت به آستان قرآن را توفیق بزرگی دانست که باید آن را ارج نهاد.

وی سپس با بیان جوانب اعجاز قرآن کریم، مطالبی درباره نقش قرآن در هدایت جامعه به سمت کمال، سعادت و صلح و برادری بیان کرد.

بختیاری در ادامه با اشاره به آیه «واعتصموا به حبل الله جمیا و لاتفرقوا»، قرآن را کتاب وحدت و همبستگی جامعه اسلامی دانست و گفت: آنان که با استناد به قرآن و به نام این کتاب مقدس بانگ تفرقه و دشمنی را در جوامع اسلامی می‌نهند، به یقین از قرآن بهره‌ای نبرده‌اند.

رايزن فرهنگي كشورمان همچنين جامعه دانشگاهی را بهترین مکان برای فهم قرآن و عمل به آن دانست و افزود: اگر چه حفظ و تلاوت قرآن خود ارزش است و کسی که در این راه تلاش کند از برکات کلام وحی بهره‌مند خواهد شد، اما بهره کامل و هدف اصلی نزول قرآن، هدایت بشر به سمت کمال است که آن نیز جز با عمل به قرآن میسر نمی‌شود.

وي در ادامه قرآن را کتاب هدایت، صلح، برادری و مهم‌ترین قانون اساسی بشریت معرفی کرد و عمل به آن را ضامن سعادت جامعه بشری دانست.

بختياري در پایان سخنانش از دانشجویان دعوت کرد علاوه بر برگزاری این مسابقات مهم و لازم، کلاس‌ها و جلساتی برای آشنایی با مفاهیم قرآن تشکیل دهند تا رفتار اخلاق و رفتار قرآنی در دانشگاه‌ها ترویج شود.

با اتمام سخنراني‌ها، از بین شرکت‌کنندگان در دور پایانی، از هر رشته دو نفر برگزیده و به عنوان نفرات اول و دوم جوایز ارزنده‌ای از سوی رایزنی فرهنگی کشورمان دریافت کردند.

جایزه بهترین و فعال‌ترین دانشکده شرکت‌کننده در این دوره از مسابقات نیز به دانشکده آموزش پزشکی مِنگو رسید که علاوه بر جوایز اهدایی از رایزنی فرهنگی ايران، بر اساس سنت همه ساله، جام مسابقات و جايزه ويژه مسابقات نیز به نمایندگان آن اهدا شد.


١٧:٣٤ - جمعه ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥١٣٥٣    /    تعداد نمایش : ١٦٢تقویم
اطلاع رسانی
سایتهای مرتبط

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی