اخبار > مراسم گرامی داشت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در محل مسجد خوجه ها برگزار گردید.


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی ابعاد شخصیتی حضرت امام(ره) و دستاوردهای انقلاب اسلامی در مسجد شیعیان خوجه

مراسم گرامی داشت سی و هفتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، در محل مسجد خوجه ها برگزار گردید.

در آغاز حجت الاسلام نقوی، با بیان نقش علما در جهان معاصر، به بررسی نقش و جایگاه حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری به عنوان شخصیت ها مهم و اثرگذار در جهان معاصر پردخت. وی سپس شخصیت حضرت امام خمینی رحمت الله علیه را در چهار بعد سیاسی، معنوی، علمی و فرهنگی تبیین نمود.

ایشان از امام خمینی (ره) به عنوان مرجعی یاد کرد که در فقه در همه ابعاد نوآوری داشت؛ مسائلی که در اسلام وجود داشته ولی کسی به آن توجه نکرده بود. آقای نقوی به مسأله احیای تفکر اسلامی و مسأله ولایت فقیه اشاره کرد که از قبل از انقلاب مورد توجه حضرت امام بود و گویا جامعه اسلامی را برای دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی آماده می کرد و برای رهبری پس از پیروزی انقلاب برنامه ریزی می کرد.

حجت الاسلام نقوی از دیگر ابعاد شخصیتی حضرت امام به توجه به مسائل فرهنگی اشاره کرد و گفت: حضرت امام، سالها پیش از پیروزی انقلاب فرمودند که سربازان من در رحم مادرانشان هستند. این مسأله به وضوح نشان می دهد، رهبر انقلاب برای نسل آینده برنامه داشتند و زمینه سازی لازم را از نظر فرهنگی انجام داده اند.

شخصیت سیاسی حضرت امام نیز در اتحاد جهان اسلام از دیگر مسائلی بود که امام جماعت مسجد شیعیان خوجه به آن پرداخت و امام خمینی را دارای جاذبه و دافعه ای دانست که در سیره معصومین سلام الله علیهم مشاهده می شود و افزود: جاذبه و دافعه حضرت امام در برخورد با سران کشورهای مختلف به خوبی قابل مشاهده است.

 

پس از آن بختیاری با طرح چند پرسش پیرامون دلایل وقوع انقلاب اسلامی، دلیل اهمیت انقلاب اسلامی برای جهان اسلام و دستاوردهای انقلاب را مورد بررسی قرار داد.

رایزن فرهنگی کشورمان، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی را مهمترین مطالبات ملت ایران توصیف کرد که برای رسیدن به آن مهمترین و سرنوشت سازترین انقلاب معاصر را رقم زدند. وی افزود: انقلاب اسلامی ایران به رهبری یک عالم و مرجع عالیقدر دینی صورت گرفت و علت موفقیت آن نیز همین بود، چرا که پیروزی ملتی با دستان خالی بر یک حکومت دیکتاتوری 2500 ساله، بدون پشتوانه الهی و انگیزه دینی و آزادیخواهی ممکن نیست. بنابراین این انقلاب اگر چه از ایران شروع شد، ولی تنها متعلق به ایران نبود و اثرات آن هم اکنون در جهان اسلامی مشاهده می شود. موج بیداری اسلامی ادامه همان انقلاب عظیم اسلامی در ایران است.

بختیاری، پس از بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه های علمی، تکنولوژیکی گفت: انقلاب اسلامی به عنوان اولین منادی وحدت، عزت را به جهان اسلام برگرداند. اگر اندکی بازگشت به عقب داشته باشیم و تاریخ پیش از انقلاب را مرور کنیم و وضعیت جهان اسلام و به ویژه وضعیت پیروان مکتب اهل بیت در کشورهای مختلف را بررسی کنیم، خواهیم دید که عزت امروز ما مرهون انقلابی است که با خون هزاران شهید و رهبری و هدایت مرجعیت، به ثمر نشسته است.

بختیاری در بخش دیگری از سخنان خود، ولایت فقیه را ضامن انسجام، بقاء و عزت شیعیان جهان دانست و آن را هدف اصلی دشمنان اسلام ناب معرفی کرد.

سخنران پایانی مراسم پروفسور عابدی؛ استاد دانشگاه کامپالا بود که طی سخنانی به اهمیت انقلاب اسلامی در شکل گیریهای جریانهای آزادیخواهانه در جهان اسلامی پرداخت و از انقلاب اسلامی را متعلق به همه مسلمانان جهان دانست و لزوم توجه و حفظ ارزشهای آن را لازم دانست. وی با بیان وضعیت مسلمانان جهان در قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران و ارزشهایی که انقلاب اسلامی برای جهان اسلام به ارمغان آورد، به سخنان خود پایان داد.


١١:٠٣ - چهارشنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٤    /    شماره : ٦٤٦٠٧٥    /    تعداد نمایش : ١٨٠تقویم
اطلاع رسانی
سایتهای مرتبط

کتابخانه دیجیتال سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی